سایت در حال به روزرسانی است ...

انرژی بار چیست و چرا باید آن را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

Monday، ۲۴ Aabaan ۱۴۰۰

با انرژی بار و فواید آن آشنا شوید

همه ما به خوبی از اهمیت تغذیه مناسب در سه وعده اصلی روزانه (یعنی صبحانه، ناهار و شام) آگاه هستیم. از همین رو نیز به سلامت و کیفیت این وعده‌ها توجه بسیار داریم و تلاش می‌کنیم تا از بهترین مواد برای تهیه آن استفاده کنیم. با این حال تنها توجه به این سه وعده برای رعایت یک رژیم غذایی مناسب کافی نیست. در حقیقت میان‌وعده‌ها نیز از نقش مهمی در حفظ سلامت جسمی ما برخوردار هستند. مصرف بیش از اندازه برخی میان وعده‌ها می‌تواند به سلامت ما ضرر زده و باعث مشکلاتی از قبیل چاقی، سوءهاضمه، دیابت و... شود. انرژی بار یک میان وعده مناسب برای هر سن و سال است. در ادامه مطلب به توضیح این موضوع می‌پردازیم که انرژی بار چیست و با مضرات و فواید آن آشنا می‌شویم.

معرفی انرژی بار؛ انرژی بار چیست؟

انرژی بار در واقع یک مکمل طبیعی محسوب می‌شود که حاوی غلات و سایر دانه‌های خوراکی مغذی است. این محصول از مواد غذایی پرانرژی غنی شده و بسیار هم خوشمزه است. یکی از تفاوت‌های اصلی انرژی بار با سایر میان وعده‌ها آنکه این محصول فاقد قندهای مصنوعی است. به همین دلیل نیز می‌تواند انرژی بیشتری فراهم کند و جلوی خستگی، بی‌حالی و مشکلاتی از قبیل دیابت را بگیرد. پس از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در انرژی بار استفاده نمی‌شود و از همین رو یک اسنک سالم و مقوی به‌شمار می‌رود. همچنین میزان چربی موجود در این اسنک هم بسیار کمتر از سایر محصولات است. برای توضیح اینکه انرژی بار چیست می‌توان گفت شکلات‌های حاوی غلات و مغزیجات مانند بادام و... در واقع همان انرژی بار هستند.

فواید انرژی بار

برخی از فواید انرژی بار به شرح زیر است:

· مواد اولیه سازنده شامل تخم مرغ، سویا، شیر و... هستند. به همین خاطر نیز انرژی بار یک منبع غنی از پروتئین به‌شمار می‌رود.

· با مصرف انرژی بار می‌توانید برخی مواد مورد نیاز بدن خود مانند ویتامین‌ها، فولیک اسید، کلسیم و... را تأمین کنید.

· انرژی بار بدون نیاز به وسایل سرمایشی مانند یخچال هم ماندگاری خوبی داشته و در نتیجه برای سفرها و دیگر شرایط نیز مناسب است.

· از آنجا که انرژی بار فاقد هرگونه شیرین‌کننده غیر طبیعی و قندهای مصنوعی است منبع بهتری برای انرژی محسوب می‌شود و جلوی خستگی و بی‌حالی را می‌گیرد و به تأمین و حفظ انرژی بدن در طولانی مدت کمک می‌کند.

· از دیگر خصوصیات مثبت این اسنک طعم‌های متنوع و فراوان آن است که تقریبا با هر سلیقه و ذائقه‌ای سازگاری دارد.

تفاوت انرژی بار و پروتئین بار

اصلی‌ترین تفاوت انرژی بار و پروتئین بار در میزان پروتئین آن‌ها است. در واقع پروتئین بار علاوه بر انرژی بالا میزان بیشتری از پروتئین مورد نیاز بدن را نیز تأمین می‌کند. پس پروتئین بار بیشتر مناسب ورزشکاران و بدنسازانی است که قصد عضله‌سازی داشته و زمان کافی برای جذب پروتئین مورد نیازشان از طریق وعده‌های اصلی غذایی را ندارند. از سوی دیگر انرژی بار کالری بالایی داشته و مصرف آن برای تأمین انرژی مورد نیاز بدن در انجام فعالیت‌های گوناگون مناسب است.

مصرف انرژی بار به چه کسانی توصیه می‌شود؟

انرژی بار به دلیل طعم خوب و لذیذش برای هر سن و هر شخصی می‌تواند یک میان‌وعده مناسب باشد. این اسنک برای پیش یا پس از تمرینات ورزشکاران و بدنسازان انتخاب مناسبی است و به تأمین انرژی و پروتئین مورد نیازشان کمک می‌کند. همچنین دانش‌‌آموزان، دانشجویان، کنکوری‌ها و کارمندانی که به انرژی زیادی نیاز دارند می‌توانند با مصرف این اسنک انرژی مورد نیاز بدن‌شان را تأمین کنند. به علاوه افرادی که به ماهی، گوشت و مرغ حساسیت داشته یا به هر دلیل دیگری مثل گیاهخوار بودن، قادر به مصرف آن‌ها نیستند می‌توانند با انرژی بار بخشی از انرژی مورد نیاز خود را به دست آورند. انرژی بار همچنین به صرفه‌جویی در زمان کمک کرده و یک میان وعده ساده و خوش طعم محسوب می‌شود. اشخاصی که سوخت و ساز بدنی بالایی دارند و فعالیت‌شان زیاد است می‌توانند با مصرف این اسنک انرژی مورد نیاز بدن‌شان را به دست آورند. در کنار تمامی این موارد اگر به دنبال رعایت رژیم لاغری هستید و نمی‌توانید مواد شیرین مصرف کنید انرژی بار انتخاب بسیار خوبی برایتان خواهد بود چون برای متعادل نگه داشتن وزن‌تان هم مفید است.

مضرات

درست مانند هر چیز دیگری زیاده‌روی در مصرف انرژی بار نیز کار درستی نیست. اگر می‌خواهید تناسب اندام خود را حفظ کنید باید متناسب با میزان کالری مورد نیاز خود از این اسنک استفاده کنید تا با مشکلاتی از قبیل اضافه وزن و چاقی مواجه نشوید. زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث مشکلات سوءهاضمه نیز بشود. در واقع اعتدال و مصرف به‌اندازه انرژی بار از شروط مهم گنجاندن آن در رژیم غذایی است.

حرف آخر

در خرید انرژی بار یکی از مواردی که از اهمیت بالایی برخوردار است کیفیت و نوع مواد به کار رفته در آن است. به همین دلیل هم قبل از انتخاب محصول مورد نظر خود باید حتما از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. پس بهتر است انرژی بار را از یک برند قابل اطمینان تهیه نمایید. کمانبار با هدف تغییر سبک زندگی به سمت تغذیه سالم و مقوی از سال 1397 فعالیت خود را آغاز کرده است. محصولات کمانبار شامل انرژی بارها و پروتئین بارهایی هستند که از ترکیبات مواد سالم و طبیعی تهیه می‌شوند. از این رو شما می‌توانید با آسودگی خیال، محصول مورد نظر خود را از این برند تهیه کنید.